Poczęcie dziecka wydaje się wielu parom najprostszą rzeczą na świecie. Okazuje się jednak, że nie jest to tak banalna sprawa. Szybkie tempo życia, stres i niezdrowa żywność mają wpływ na nasze zdrowie i płodność. Rzadko kiedy parom udaje się już po miesiącu lub dwóch zobaczyć upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Czasami starania o dziecko trwają nawet kilka lat. Niektóre pary już po kilku miesiącach nieudanych prób wpadają w panikę i zgłaszają się do lekarza. Zaleca się jednak, aby szukać pomocy medycznej dopiero po roku regularnego współżycia. Po prostu warto dać sobie więcej czasu.
Starania o dziecko to złożony proces, nie sprowadzający się tylko do zapłodnienia. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na sukces.
Podstawą starania się o dziecko jest oczywiście udane życie seksualne. Na udany seks składa się wiele czynników. Liczy się jakość i częstość współżycia, pora dnia oraz dzień cyklu partnerki. Z perspektywy męskiej płodności optymalna częstość stosunków to dwa lub trzy razy w tygodniu. W przypadku kobiet największe szanse na zapłodnienie występują w momencie jajeczkowania. Przyjmuje się, że owulacja pojawia się około czternastego dnia cyklu, lecz nie jest to regułą. Gotowa do zapłodnienia komórka jajowa, może zostać uwolniona do jajowodu praktycznie w każdej chwili. Dlatego warto jest współżyć często i w regularnych odstępach czasu.
W Internecie można znaleźć wiele informacji o pozycjach seksualnych sprzyjających zapłodnieniu. Która z nich jest najlepsza? Odpowiedź jest prosta: ta, która daje wam najwięcej przyjemności. W chwili orgazmu u kobiety występują silne skurcze. Pomagają one przetransportować nasienie w kierunku jajowodów, co sprzyja zapłodnieniu. Nie istnieją natomiast pozycje, które same w sobie zwiększają szanse zapłodnienia.
W procesie starania się o dziecko aspekt emocjonalny i psychologiczny ma dla kobiet ogromne znaczenie. Stres i niepokój związany ze związkiem może poważnie wpłynąć na proces starania się o dziecko. Na tym etapie szczególnie ważne dla kobiet jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dbaj o swoją partnerkę tak, jakby już teraz była w ciąży. Wspieraj ją w stresujących sytuacjach i pomóż jej dbać o siebie. Kup jej voucher do SPA lub zaproponuj relaksujący masaż.
Na pewno słyszałeś opowieści o parach, które latami bezskutecznie starały się o dziecko, aż wreszcie musiały się poddać. I dopiero w momencie zaprzestania gorączkowych prób, udało im się wreszcie doprowadzić do powiększenia rodziny. Medycyna zna wiele takich przypadków. Czasem stres związany z nieudanymi próbami skutecznie utrudnia zajście w ciążę. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój i wspólnie cieszyć się sobą. Sprawdza się tu stare powiedzenie: im bardziej potrafisz cieszyć się samym procesem, tym szybciej będzie on przebiegał.
Starania o dziecko wymagają wyjątkowej dbałości o zdrowie. Dlatego unikaj wszystkiego, co będzie ci szkodzić. Staraj się w miarę możliwości unikać stresujących i konfliktowych sytuacji. Zapomnij o niezdrowym jedzeniu. Zawarte w fast foodach, słodyczach i smażonych potrawach tłuszcze trans bardzo negatywnie wpływają na twoją płodność. Podobnie rzecz ma się z paleniem papierosów i piciem alkoholu – to używki, które rodzice powinni ograniczyć do minimum lub zupełnie odstawić.
Przede wszystkim jednak mężczyźni powinni unikać przegrzewania jąder. Dla zachowania optymalnej jakości nasienia, jądra powinny być chłodniejsze od reszty ciała. W tym kontekście mówi się przeważnie o tym, aby unikać obcisłej odzieży i zastąpić slipy bokserkami. Istnieje jednak wiele innych sytuacji sprzyjających nadmiernemu ogrzewaniu części intymnych. Należą do nich chociażby korzystanie z sauny, długie, gorące kąpiele oraz nadmierne opalanie się. Przegrzaniu jąder, a co za tym idzie, pogorszeniu jakości nasienia sprzyja też siedzący tryb życia. Staraj się zatem prowadzić aktywny tryb życia. Zrezygnuj z auta na rzecz spacerów lub roweru, a najlepiej wybierz jakiś sport, który będziesz mógł uprawiać wspólnie z partnerką.
Udany seks, dobre relacje w związku oraz odpowiednia dieta – to wszystko składa się na starania o dziecko. To wielokierunkowy proces, którego nie można ograniczyć tylko do zapłodnienia. Powiększenie rodziny to ogromna zmiana w życiu. Ta zmiana powinna rozpocząć się od troski o relacje i o zdrowie już w momencie decyzji o rodzicielstwie.