Nadużywanie alkoholu w negatywny sposób odbija się na zdrowiu i może prowadzić do kłopotów z potencją. Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu może powodować ciężkie schorzenia wątroby, oraz zaburzyć naszą gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie, zmniejszyć ilość kluczowego dla męskiego libido testosteronu. Kolejnym czynnikiem łączącym alkohol i problemy z potencją są schorzenia serca, ze szczególnym naciskiem na miażdżycę oraz choroby wieńcowe.
Pamiętajmy również, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach powoduje nieodwracalne uszkodzenia systemu nerwowego, może zatem powodować zaburzenia w przewodzeniu impulsów seksualnych. Może przekładać się to na spadek jakości wzwodu oraz problemy z wytryskiem podczas stosunku – jego brak lub zbyt wczesną ejakulację. W efekcie, 55% osób nadużywających alkohol uskarża się na problemy z potencją, a wśród zdeklarowanych alkoholików ten odsetek sięga aż 80%.
Alkohol to depresant, który potrafi uruchomić w naszym mózgu produkcję endorfin (hormonów szczęścia), jednak jest to krótkotrwały zastrzyk „pozytywnej energii”, który już po kilku godzinach zaczyna działać odwrotnie. Nadużywanie alkoholu może prowadzić nie tylko do pogorszenia nastroju, ale nawet do depresji. W skrajnych przypadkach wywołuje schorzenia psychiczne, takie jak psychozy czy demencje. Stres również tylko pozornie zostaje rozładowany „po klieliszku”
Niewielka ilość alkoholu pozytywnie wpływa na libido, zwiększa pewność siebie oraz może spowodować ogólne rozluźnienie. Taki stan ciała i umysłu pozwala przełamać bariery psychologiczne, wstyd i nieśmiałość. Przyspieszone tętno poprawia krążenie krwi, zatem pozytywnie wpływa na ukrwienie narządów płciowych i samą erekcję. Dodatkowo, alkohol spożywany w rozsądnych ilościach i w dobrym towarzystwie może poprawić nastrój. Pamiętajmy jednak – sekret tkwi w ilości i umiarze. Zbyt duża ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na osiągnięcie wzwodu i jego utrzymanie.
Na temat wpływu papierosów na potencję powstało sporo mitów. Nikotyna i substancje smoliste powodują zwężanie tętnic i żył, miażdżycę oraz nadciśnienie. W 2001 roku naukowcy z Wake Forrest University przebadali grupę mężczyzn uskarżających się na ten zestaw powikłań związanych z nałogowym paleniem papierosów. W 25% przypadków wykazano bezpośredni związek z zaburzeniami erekcji. Podobne wyniki ujawniło przekrojowe badanie w Australii (8 367 przebadanych), które wykazało, że nikotyna zwiększa szanse na spadek potencji o 27%. Inne badanie, w ramach którego poddano testom prawie 5 000 mężczyzn z Chin, wykazało, że palenie 20 papierosów dziennie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji aż o 60%.
Anaboliki stosowane są w celu uzyskania szybkiego wzrostu masy mięśniowej. Ta grupa leków jest często nadużywana przez osoby, które chcą osiągnąć szybki efekt ćwiczeń na siłowni. Jednak stosowanie ich zmniejsza naturalną produkcję testosteronu ….produkcję testosteronu, co w prosty sposób prowadzi do spadku libido oraz zmniejszenia jąder i redukcji liczby plemników. Nadużywanie anabolików może powodować nie tylko problemy z erekcją, może także być przyczyną bezpłodności. Pamiętajmy – regularne ćwiczenia i odpowiednia dieta pozytywnie wpływają na potencję, jednak „skracanie drogi” przez stosowanie sterydów może przynieść odwrotne rezultaty.